V čem jsou ortopedické vložky Superfeet výjimečné?

Superfeet se liší od většiny ortopedických vložek vyráběných konkurenty tím, protože jsou pevné, ne měkké. A v tom je propastný rozdíl. Na polštáři je příjemné ležet při relaxaci ne spát, protože se tělo unaví. Podobně na měkkých vložkách není příjemné dlouhodobě stát a chodit nebo běhat. Tak proč by si dávat polštář dovnitř své boty? V botě musí být místo pro pevnou podporu klenby a hluboké zapouzdření paty. Pevná podpora paty a klenby pomáhá udržet distribuci tlaku na nohy při správném přechodu této síly po celém těle. Proto jsme jako první přivedli do České republiky vložky Superfeet a děláme to již 6 let.

superfeet ortopedické vložky

Ortopedické vložky Superfeet jsou výjimečné tím, že dokáží přizpůsobit 2 dimensionální konstrukční (tzv. napínací) stélku uvnitř obuvi 3 dimenzionálnímu tvaru nohy. Výsledkem je ergonomický pohyb nohou. Ortopedická vložka kontroluje postavení a pohyb kloubů na noze ve správné funkční posici. Správnou funkční polohou zjednodušeně řečeno se rozumí tzv. neutrální poloha subtalárního kloubu, která umožňuje zamknout Chopartův kloub v další fázi kroku. Výsledek působení ortopedické vložky Superfeet lze schématicky znázornit následujícími obrázky:

sf2

Biomechanickým tvarem stabilizačního pouzdra, kterým jsou vložky vybaveny se dosáhne tak nejen přirozeného pohybu nohou při běhu, ale také přirozené absorpce nárazů nohy v botě. Společně s využitím speciálních materiálů na jejich zhotovení vložky přizpějí k eliminaci nezdravého působení tvrdých povrchů a k eliminaci příčin nemoci nohou z důvodů jejich nesprávné funkce. Kombinace jedinečného tvaru vložky a použitých materiálů na zhotovení vložky Superfeet je z hlediska jejich ergonomického a zdravotního působení nejdůležitější.

Většina bot, dokonce i ty opravdu dobré, nemají dobré tovární vložky. Tovární vložky představují obvykle jen plošně tvarové polstrování, které pokrývá konstrukci půdy obuvi. Pokud jsou tvarované tak pouze z měkkých materiálů, které jsou stlačeny vahou pracovníka na plochý útvar. Mnohdy mohou být vnímány uživatelem jako diskomfort. Ortopedické vložky Superfeet jsou schopny ovlivnit nejen funkci bežecké boty, ale i její komfort při běhu a zdravotní aspekty obutí. Ortopedické vložky Superfeet jsou určeny k nahrazení vložky, která je vložena v obuvi při jejím zakoupením, a zároveň ji zlepšuje. Poskytují spolehlivou podporu pro nohy. Rotace kloubů mediálním směrem se snižuje a stabilní poloha dolních končetin předává impulsy směrem nahoru čímž se uvolňuje napětí nejen na nohy, ale i na boky záda a krční páteř.

Ne každé náhradní vložky jsou dobré z hlediska ortopedického

Při hodnocení kvality je nutné sledovat určité parametry. (Některé z nich se dají exaktně změřit). Předpokladem pro dobré působení ortopedické vložky je aby splňovala tyto předpoklady:

  1. Účinně absorbuje energii nárazu na patu
  2. Staví patní kost do neutrální polohy
  3. Modeluje klenbu nohy přirozeným způsobem –  pohyb nohy z pronace směrem k supinaci je více  ergonomický
  4. Snižuje síly působící na nohu – eliminuje kritická místa na chodidle  snížením tlaku na nohu
  5. Zlepšuje biomechanickou funkci nohou – působení sil na nohu v průběhu kroku